Creative Micro Zen Firmware Problemi

Aldığım dizüstü bilgisayarın hediyesi olarak gelmişti.Uzun bir süre zaman bulamadığım için açıp bakamadım bile..Bir süre sonra kullanmaya başladığımdaysa çok çabuk bozuldu.

Bir parçayı dinlerken ses tekrarları başladı, hiç bir işlem yapamayınca pilini çıkarıp taktım. Tekrar açmak istediğimdeyse Firmware Problem yazısı ekrana geldi. İçinde önemli verilerim de vardı, kaybetmek istemediğim için gün boyunca tekrar tekrar açtım kapadım…

Firmware güncellemesi kullanıcı tarafından yapılabildiği için bilgisayara bağladım fakat cihazı hiçbir şekilde PC’ye bağlı olarak gösteremedim. Bazı forumlarda konular açtım garanti dışı bir arıza, hddyi resetlemek gerekebilir gibi cevaplar geldi. Birçok ülkede popüler cihaz, ben de yabancı forumlarda araştırmaya başladım sorunu.

Bir forum gayet yeterli bilgiler vermiş ve cihazı Recovery Mode’da açmayı öğrendim.

To acess recovery mode, take the battery out of the player and hold the power/hold switch all the way to the left. While holding the switch, place the battery into back into the player. The player will then boot into the recovery mode. There should be an option to reload firmware in there.

Recovery Mod’da açmak için cihazdan pili çıkarın. Açılış butonunu en sağa çekip pili yuvasına oturtun ve açılış gerçekleşinceye kadar bırakmayın.

Recovery Mode‘da açarak Format All ve Clean Up seçenekleri ile cihazı eski haline getirebildim. Maalesef içindeki tüm veriler gitti,ama cihazı tekrar eski haline döndürebildim.

Cihaz gayet güzel, 5 GB bir hafızaya sahip. Maximum 4 GB taşınabilir bellek olarak kullanılabiliyor. Tasarımı harika ama biraz büyük olduğu için kaba duruyor.

14 thoughts on “Creative Micro Zen Firmware Problemi

  1. bnde bu creative zen 5 gb kullanıyorum aynı sorunla karsı karsıyayım bilgisayardan şarj edemiyorum ve firmware problemi, diyor dediğini yaptığım halde yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  2. arkadaşlar bu zen microlar her zaman sorun 2005 te almıştım bende.aynı hatadan dolayı rafa kaldırdım içindeki sistem kendi kendine çöktü.eğerki firmware update yapamıyorsanız benım gibi içindeki flash belekte sorun var demektir geçmiş olsun 🙁

  3. ARKADAŞLAR SELAM AYNI ZEN DEN BENDE DE VAR BU MODELİN YÜKLEME CD SİNİ NEREDEN BULABİLİRİM .

  4. arkadasım bilmiorum fark edermi ama bnde 1.11.01 versionlu zen micro var ve pc de tanıtıp gösteremiorum hiç bi şekilde sarkı yukliyemedim cd side elimde mevcut değil versiyon senin makinayla aynıysa yada farketmez dersen lütfen cd yi upload edermisin

  5. mesut bey iyi günler… ben dediğinizi aynen yapıyorum… format all ve clean up seçeneklerini kullanıyorum fakat cihaz aynı sorunu vermeye devam ediyor… yardımcı olursanız sevinirim….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir